Bahçe ve Balkonlar İçin İlham Veren Tasarımlar

Güzel balkon dekorasyonu örnekleri

Eğer kullanmaktan keyif aldığınız bir balkonunuz ya da bir bahçeniz varsa, bahçe ve balkonlar için ilham veren tasarımlar yazımızı kesinlikle okumalısınız. Çünkü en son trend dış alan dekorasyonunu sizler için araştırdık ve burada yazmaya karar verdik. Yaz aylarının diğer aylara oranla çok daha fazla sevildiği bir gerçektir. Ancak bunun nedeni yaz mevsiminin sadece tatil mevsimi olduğu için değil, aynı zamanda açık alanların da rahatlıkla kullanılabilir olmasıdır.

Bahçe ve Balkonlar İçin İlham Veren Tasarımlar

Balkonlarda renkli ve mis kokulu çiçekler

Öncelikle güzel balkon dekorasyonu örneklerine baktığımızda karşımıza genelde renkli ve mis kokulu çiçeklerin olduğu balkonlar çıkıyor. Sadece balkon değil bahçeler için de aynı şey geçerli. Mümkün olduğunca renkli ve hatta kokulu çiçekleri tercih edin. Bu evinize harika bir hava katacaktır. Ancak eğer çiçek bakmaya hiç vaktiniz yoksa ya da bu konuda kabiliyetsizseniz size son derece güzel tasarlanan ve adeta gerçeğini aratmayan renkli yapma çiçekleri öneririm. Balkon demirine asabilirsiniz, tavana asılanlardan alıp tavana asabilirsiniz. Bahçenizde mis kokusu ile de meşhur olan ve kesinlikle renkleri ile adeta sizi şenlendirecek olan lavantayı da değerlendirebilirsiniz.

Kapalı balkon dekorasyonu

Özellikle balkon tasarımlarında en çok kapalı balkon dekorasyonunu öneririz. Çünkü kapalı balkonun kullanımı çok daha pratiktir ve görünüm olarak da çok daha hoş olur. Balkonunuzu üstün körü öylesine dekore etmek yerine güzel ve kullanışlı bir şekilde dekore edin. Hem gözünüze hem de rahatlığınıza hitap etsin. Balkonunuzda yeterli yeriniz varsa şık çiçekli koltuklar kullanabilirsiniz. Yeterli alanınız yoksa da balkon ve bahçeler için tasarlanan oturma grupları ya da masa sandalyeleri değerlendirebilirsiniz. Kapalı balkonunuzun duvarlarını da süslemeyi unutmayın.

kapalı balkon dekorasyonu

Bahçenizde güneşlenme alanı yaratın

Rengarenk çiçeklerle süslediğiniz bahçenizin eğer varsa bir bölümünü güneşlenme alanına çevirin. İki şezlong ve bir şemsiye koyacağınız bu alan bahçenize adeta bir yazlık havası katacaktır. Estetik bir görüntü olacağı gibi bu durumun çok da trend olduğunu belirtmekte fayda var.

Balkon ve bahçelerde renkli objeler

Balkon ve bahçe dekorasyonunuzda renk uyumuna dikkat etmeyin. Mümkün olduğunca canlı ve iç açıcı renkler tercih edin. Morlar, pembeler, maviler, turkuazlar, cam göbeği, bu renkler dış alan süslemelerinde çok trend. Balkonunuzda renkli kandiller ve fenerler kullanın. Tavanınıza bir ip asın ve ipe renkli fenerler asın. Akşam karanlığında bu fenerleri aydınlatmasını açın ve muhteşem bir ortam yaratın. Bahçenizde de aynı ortamı yaratın. Renkli fenerler muhteşem bir görüntü yaratacaktır.

Güzel balkon dekorasyonu örnekleri

Bahçenizde salıncak koltukları tercih edin

Geniş bir balkonunuz varsa balkonun bir köşesine salıncak koltuklardan alabilirsiniz. Çok şık duracaktır. Bahçeniz varsa zaten kesinlikle bir tane de salıncak koltuğunuz olmalı.

Bahçenize ya da balkonunuza raflar yaptırın

Özellikle balkonlar çok geniş alanlar olmadıkları için en ufak bir dağınıklıkta hemen kötü bir görünüme ulaşırlar. Bunun önüne geçebilmek adına balkonunuza küçük raflar yaptırabilirsiniz. Ancak bu raflar balkonunuzun alanını daraltacaksa bu durumu çok önermiyoruz. Fakat bahçeler için küçük raflar kesinlikle öneriliyor. Özellikle bahçe malzemelerinizi koyabileceğiniz küçük raflar yaptırırsanız gereksiz dağınıklığın önüne geçebilirsiniz. Ancak yaptıracağınız raflar dekoratif olmalı.