Binanın Depreme Dayanıklılık Testi

Bina deprem testi yapan firmalar

Coğrafi konumu nedeni ile ülkemizde neredeyse tüm şehirler deprem riski ile karşı karşıyalar. Peki sizin eviniz depreme dayanıklı bir yapı mı? Bunu anlamamanın tek yolu ise binanın depreme dayanıklılık testi ile gerçekleşir. Bunu küçük bir şekilde kendiniz de bazı özel detaylara bakarak da yorumlayabilirsiniz, ancak en doğrusu bu işi profesyonelce yapan firmaları getirtip binanızı tıpkı bir sağlık muayenesinden geçirir gibi testten geçirmek ve herhangi bir olası depremde ayakta kalıp kalamayacağını öğrenmek.

Binanın Depreme Dayanıklılık Testi

Evinizin depreme dayanıklı olduğunu nasıl anlarım?

Aslında bazı küçük detaylar vardır ki bunlar yüzde yüz sonuç vermese de riski bir yapıda oturup oturmadığınız anlamında size ipuçları verebilir. İlk önceliğiniz binanızın hangi tarihte yapıldığı. Çünkü bildiğiniz üzere büyük Yalova depreminden sonra ülkemizde bazı kurallar değişti. Yapılan her konutun deprem yönetmeliğine uygun olması zorunlu hale getirildi.

Diğer dikkat etmeniz ise gözle görülür sorunlar olup olmadığı. Örneğin binanızın özellikle alt katlarında ve bodrum katlarında su birikintisi ya da rutubet olup olmadığı.

Binanıza baktığınızda tellerin görünür halde olması. Bu teller özellikle kiriş denilen yerlerdeki teller. Binada yer alan çatlaklar. Fakat bunlar sıva çatlağı da olabilir. Sıva çatlağı önemsizdir.

Ancak en doğrusu bina deprem testi yapan firmalar tarafından gerçekleştirilir. Çünkü bu firmalar binanıza gelir ve örnek parça alarak bunu inceler. Bu inceleme sonucu yapınızın riskli grupta mı değil mi olduğunu size söyler. Bu firmaların çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olmasına dikkat edin.

Bina deprem testi yapan firmalar

Bina deprem testi sorgulama

Gelelim nasıl başvuru yapılması gerektiğine. Bina deprem testi sorgulama ve yaptırmak için tüm bina oturanlarının onayı gerekmez. Binada oturan bir kişinin bile başvurması yeterlidir. Kimlik fotokopisi ve tapu ibrazı ile başvurulması yeterlidir.

Bina deprem testi sorgulama

Test sonucu bina riskli çıkarsa ne olur?

Eğer binanız riskli çıkarsa bu durum tapu müdürlüğüne bildirilir ve tapu kütüğüne işlenir. Riskli yapı çevre ve şehircilik bakanlığına bildirilir ve burada işlemler başlatılır. Yapı en kısa sürede yıkıp yerine yenisi yapılmak üzere bina sahipleri ile beraber anlaşılarak yenisi yapılır.

Yandex.Metrica