Bulaşık Makinesine Neler Konmaz?

Bulaşık makinesinde neler yıkanabilir?

Hepimizin adeta sağ koludur bulaşık makineleri. Her şeyi istisnasız makinenin içine atmak isteriz. Hem daha iyi yıkanacağı için hem de zamandan tasarruf için. Ancak maalesef durum biraz farklı. Çünkü bulaşık makinesine her şeyi atmak çok da sağlıklı değil. Peki bulaşık makinesine neler konmaz? Bu soruyu uzmanına sorduk ve bulaşık makinesine nelerin konulabileceği ve nelerin konulamayacağını öğrendik.

Bulaşık Makinesine Neler Konmaz

Düdüklü tencere tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı?

En çok sorulan soru ise düdüklü tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı sorusu. Düdüklü tencernizi makinenizde yıkayabilirsiniz, ancak kapağını makineye atmak pek de önerilmiyor. Eğer illa kapağı makinede yıkamak istiyorsanız kapağı ılık bir suda yıkayıp öyle makinenize atsanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Bıçaklar bulaşık makinesinde yıkanır ?

Bulaşık makinesine asla atılmaması gerekenlerden biri bıçaklardır. Çünkü bıçaklar makineye atıldığında paslanma ve renginde donuklaşma oluşabilir.

Ahşap ( tahta ) kaşıklar ve eşyalar bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Ahşap kesme tahtası ya da ahşap kaşıklar makineye girdiklerinde o sıcağa dayanamzlar ve zarar görürler. Ahşap üzerinde hafif bir çatlak varsa bulaşık makinesi detarjanı o çatlağa girer ve orada kalır bu da sağlık için çok zararlıdır.

Termoslar bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Genelde bulaşık makinesinde neler yıkanır sorusundan ziyade nelerin yıkanmadığı önemlidir. Çünkü yıkanmasın denilen eşyalar zarar görecekleri için çok fazla makineye atılması önerilmez. Bunlardan biri de termoslardır. Termos makinede o sıcaklıktan ötürü zarar görebilir ve görevini yapamaz hale gelebilir.

Bulaşık makinesinde neler yıkanabilir

Döküm tava ve tencereler bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Genelde alırken bu tencereleri bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz denir. Ancak bu durum belli bir süre sonra tencerenizde deformasyona neden olur. Döküm tencereler bir kaç yıkamada zarar görmez ama bir kaç kullanım ve yıkama sonrası zarar görmeye başlar. Yani döküm tava ve tencereleri makinede yıkamak tencerelerinizin ömrünü kısaltır.

Granit tencere bulaşık makinesine girer mi?

Herkesin sorduğu bir sorudur giranit tencere bulaşık makinesine girer mi sorusu. Tıpkı döküm gibi granit tencere almaya gittiğinizde de ürünü satan yerler makineye rahatlıkla atabileceğinizi söyler. Bir teflon kadar hızlı zarar görmez elbette. Ama tüm yapışmaz tabana sahip tencereler ve tavalar bulaşık makinesinde zarar göremeye müsaittirler. Granit tencere ve tavalar da belli süre makineye attığınızda hemen zarar görmez ama bir süre sonra zarar görmeye başlar. Yani bulaşık makinesi granit tavaların ve tencerelerin ömrünü kısaltır.

düdüklü tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı

Plastik ürünler bulaşık makinesine atılır mı?

Plastikler makineye kesinlikle atılmaması gereken ürünlerin başını çekiyor. Hem zarar görüyor hem de ve hatta en önemlisi içeriğindeki bpa gibi kimyasalların açığa çıkmasına neden olur. Yıkadıktan sonra makineyi açtığınızda o BPA tüm evin içine yayılır ve bu da zararlı bir durum yaratır. Sadece plastik saklama kapları değil, plastik kaşıklar, kepçeler, spatulalar yani hepsi dahil.

Yandex.Metrica