Çalışma Odası Dekorasyonu Kendin Yap

Son günlerde artık evden çalışma sistemi iyice hayatımıza girdi. Bu nedenle çalışma odası dekorasyonu kendin yap trendi ayrı bir önem kazandı. Peki en verimli, güzel ve ilham verici çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı? İşte bu sorunun cevabını burada tüm ayrıntıları ile vermeye çalışacağız.

alışma Odası Dekorasyonu

Çalışma odası dekorasyonu

Öncelikle çalışma odanızın renk bütünlüğü ile başlayalım. Odanın genel olarak renk bütünlüğü ne çok aydınlık olmalı ne de kasveti ve karanlık olmalı. Çok aydınlık bir çalışma odası dikkatinizin dağılmasına neden olabileceği gibi, fazla karanlık bir çalışma odası ise uykunuzun gelmesine ve enerjinizin hızlı tükenmesine neden olur. Bu nedenle çalışma odanızda kullanacağınız renk bütünlüğü ve aynı zamanda kullanacağınız tüm objeler son derece etkilidir.

Yapılan araştırmalarda dikkat dağılmasının önüne geçmek ve uykunun gelmesinin önüne geçmek için çalışma ortamlarında renklerin çok ciddi rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle kırmızı renklerle boyanmış bir ofis ya da duvarları lila olan bir işyeri görmezsiniz. Aslında bu durum zevkten çok iş verimliliği için önemlidir.

ilham veren calisma odaları

Çalışma odanız için tercih edeceğiniz renk türleri pastel tonlarından olursa bu hem son derece iç açıcı, enerji verici hem de dikkatinizin dağılmasına engel olabilecek bir dekorasyon sağlamanıza yardım eder. Pastel tonlarını sevmiyorsanız tercihiniz krem ya da beyazdan ama çok parlak olmayan beyazdan yana olabilir.

Küçük çalışma odası tasarımları

Küçük çalışma odası tasarımları

Diğer bir soru ise küçük çalışma odası tasarımlarıdır. Eğer çalışma odanız küçükse o odadan maksimum verimi alabilmek için son derece doğru dekore etmeniz gerekir. Duvara monte edilen kitaplıklar en az yer kaplayan ve maksimum fonksiyon sağlayan kitaplıklardır. Tercih edeceğiniz çalışma masasınız ise açılıp kapanabilen türde masalardan tercih ederseniz çalışmadığınız zamanlarda dar olan odanızı daha geniş göstermekte size yardımcı olacaktır.

Eğer odanız çok küçükse duvara monte edilen çalışma masalarından yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda bu masalar kapanıp açılabildiği için işiniz bittiğinde masanızı kapatıp odadan sonrasında da faydalanmanızı sağlayacaktır. Çalışma odanızda görüntülü toplantılar esnasında görsel açıdan sizi rahatsız edebilecek durumla varsa arkanıza bir duvarı alın ve masanızı öyle yerleştirin, arkanızdaki duvara ise özel arka panel perdelerinden alın ve onu asın. Böylece toplantılarınızda çok daha şık bir görsellik yaratırsınız.

Ev çalışma odası modelleri

Gelelim ev çalışma odası modellerine. Tercih edeceğiniz mobilyalar ise depolama alanı fazla olan şık ve sıcak tarzda mobilyalar olmalı. Çünkü unutmayın burası eviniz yani işyeriniz değil. Bu nedenle soğuk bir ofis havası yaratmak doğru olmayacaktır. Odada bitkiler kullanın. Renkli çiçekler ya da bitkiler çalışma odanızda enerjinizi arttıracaktır. Aynı zamanda havayı da temizleyecektir.

Ev çalışma odası modelleri

Çalışma odası aydınlatması

Diğer en önemli detay ise aydınlatmadır. Fazla aydınlık olduğunda gözleriniz yorulur ama fazla loş olduğunda da enerjiniz düşebilir. Bu nedenle doğru aydınlatmayı tercih etmelisiniz. Öncelikle bir masa lambanız ya da lambaderiniz kesinlikle olmalıdır. Masa lambası ya da lambaderin verdiği aydınlatma her zaman dinlendirici ve ekstradan hoş bir aydınlık vermektedir. Bunun yanında tavan aydınlatmanız da kesinlikle olmalı. Fakat en önemlisi odanın aynı zamanda doğal ışık alması da gerekli. Yani güzel ışık alan ya da camı olan bir odayı çalışma odası yapın.

Yandex.Metrica