Ev Nasıl Havalandırılır?

Posted on by

Oda havalandırması nasıl yapılır?

Hayatımızın bir çok kısmı evimizde, okullarda ve işyerlerine yani kapalı alanlarda geçer. Özellikle de kışın hep kapalı ortamlarda vakit geçiririz. Peki ev nasıl havalandırılır ve en dğru ev havalandırma yöntemlerini biliyor musunuz? Aslında sadece ev gibi düşünmeyin, işyeri ve sınıf gibi bir çok insanın aynı anda nefes alıp verdiği kapalı ortamlar için de geçerli bu durum.

Ev Nasıl Havalandırılır

Kapalı alan nasıl havalandırılır

Uzmanlara sorduğumuz bu konu ile ilgili gerçekten çok çarpıcı bilgiler edindik. Örneğin genelde arabamızla ilgili yolculuk esnasında hafif cam açar ve hemen kapatırız. Ancak araba da aynı ev ve işyeri gibi kapalı bir ortamdır aslında ve kesinlikle havalandırılmaya fazlaca ihtiyacı vardır. Peki arabamızı yeterli havalandırabiliyor muyuz?

Uzmanların söylediği daha çok soğuk hava değil virüslerin insanları hasta ettiği yönünde. Biz de bu konuyu uzmanlara sorduk ve ortam ısısının ve havadar olmasının ne denli önemli olduğunu bir kez daha anladık. Bulunduğunuz odanın ısısının ise 19 – 23 derece arasında olması gerekiyor Yani oda havalandırması nasıl yapılır konusunda oda ısınızı ölçen bir alet kullanarak da yeterli havalandırıp havalandırmadığınızı da anlayabilirsiniz.

Yeterli havalandırılmayan ve yeterli temizlenmeyen evlerde alerjen hastalıkların oluşması çok da zor değil. Bunun yanında yeterli oksijen girmeyen evlerde ve kapalı ortamlarda küf ve mantar gibi insan sağlığını tehdit eden bakteriler de hızlıca üreyebiliyor.

kapalı alan nasıl havalandırılır

Kapalı alanların havalandırılmasının önemi

Ne olabilir ki en fazla demeyin. Gerçekten yeterli havalandırılmamış ortamlar ileride solunum hastalıklarına ve kalp hastalıklarına neden olabiliyor. Kışın fazla ısıtılan evlerde ise yüksek ısı nedeniyle küf mantarları üreyebiliyor. Bu nedenle evinizin ısı derecesinin 25 dereceyi geçmemesine dikkat edin.

Oda havalandırması nasıl yapılır

Gelelim kapalı alan nasıl havalandırılır sorusuna. Aslına bakarsınız bu konuda çok önemli bir detay vereceğiz. Bir çok onkoloji uzmanı özellikle akciğer kanserine neden olan radyon gazına dikkat çekiyorlar. Bu gaz evlerde ve kapalı ortamlarda birikiyor. Bu gazdan kurtulmanın yolu ise günde bir on dakika her odayı havalandırmaktan geçiyor. En iyi havalandırma metodu 10 dakika boyunca karşılıklı yapılan yapılan havalandırma metodudur. Karşılıklı ve sonuna kadar açılan camlar yani cereyan yaptırılarak havalandırılan tüm ev için yeterli süre 10 dakikadır. Bunun fazlasına hiç gerek yoktur.