Evlerde Yer Tasarrufu Sağlayan Harika Fikirler

Yerden tasarruf sağlayan mobilyalar

Son günlerde yeni nesil evler genelde daha küçük ve daha minimalist şekillerde tasarlanıyor. Bu da doğal olarak bize evlerde yer tasarrufu sağlayan harika fikirler üretmemiz için bizi zorluyor. Biz de bu durumu araştırdık ve işin uzmanlarından adeta altın değerinde bir sürü bilgi aldık ve bu bilgileri burada sizlerle paylaşmaya karar verdik.

evlerde-yer-tasarrufu-saglayan-harika-fikirler

Eğer küçük bir eviniz varsa ve alanınızın da çok daralmasını istemiyorsanız öncelikle yerden tasarruf sağlayan mobilyalar tercih etmelisiniz. Nasıldır bu mobilyalar? Açılır kapanır cinste olanlar, küçülebilen modeller, ya da hantal ve gereksiz iri olmayan modelleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü artık iri ve yer kaplayan mobilyalar tercih edilmiyor. Daha derli toplu ve kullanışlı mobilyalar çok daha fazla tercih ediliyor.

yerden-tasarruf-saglayan-mobilyalar

Küçük evler için dekorasyon önerileri

Gelelim evinizde yapabileceğiniz küçük ama  kesinlikle son derece önemli detaylara. Bu konuda uzmanlara küçük evler için dekorasyon önerilerini sorduk. Aldığımız cevaplar arasında ise aynı zamanda evin her metrekaresinin kesinlikle en doğru şekilde kullanılması gerektiği ve kesinlikle doğru mobilyalar seçilmesi gerektiğiydi.

kucuk-evler-icin-dekorasyon-onerileri

Bazalı yatak modelleri tercih edin

Bazasız yatak modelleri bazen daha şık ve daha farklı tasarım bir hava yaratıyor olabilir. Ancak eğer eşyanız çok ve eviniz küçükse o güzel görünüm bir süre sonra gözünüze hiç görünmeyecek ve elinizde patlayan fazla eşyalarınız ile ortada kalakalacaksınız. Bu nedenle kesinlikle tercihiniz bazalı yataklar olmalı. Bazalı yatak modelleri tahmin edemeyeceğinizden daha fazla eşya saklama alanı sağlayacaktır size. Modeller arasında çekmeceli olanlar, yukarı doğru kalkanlar, sağdan soladan ikye bölünerek kalkanlar farklı tasarımlarda ihtiyaca ve kullanım şeklinize bağlı olarak bir çok model mevcut.

bazali-yatalk-modelleri

Evinizde kullanmadığınız alanlara çekmeceli dolaplar koyun

Evinizde bazı alanlar olabilir biz bu alanlara ölü alanlar deriz. Hem gözden uzaktır, hem de kullanılmaz. Koridor köşesi, merdiven altı, kapı arkası vs. gibi alanlar. İşte bu alanlara yapabiliyorsanız dolap yaptırın ya da küçük kullanışlı ve şık dolaplar alın. Ama alacağınız dolabın o alanı kötü göstermeyeceğinden de emin olun. Özellikle son günlerde koridor sonlarında dolap kullanımı çok yaygın. Eğer bir koridorunuz varsa sonuna şık ve derli toplu bir dolap alabilirsiniz.

yer-tasarrufu-saglayan-tasarimlar

Dolap üstlerini değerlendirin

Tıka basa doldurduğunuz dolaplar size yetmiyor mu? Ozaman dolapların üstlerine çıkmaya başlayın. Ancak bunu yaparken çok dikkatli olun. Çünkü gelişigüzel eşya yığarsanız dolap üstlerine o dolaplar üzerinize üzerinize gelir ve ortaya korkunç bir görüntü çıkar. Bunun önüne geçmek için yapı marketlerden özel eşya saklama sepetleri alın. Bu sepetlerin görünümü özellikle son derece şık olarak tasarlandığı için ortaya kötü ve gereksiz bir görüntü çıkmasını engelleyecektir. Hatta bu konuda ikeayı bir gezmenizi öneririm.

evlerde-yer-tasarrufu-saglayan-tasarimlar

Kiler tarzı mutfak dolapları

Özellikle de küçük mutfaklar bize sıkıntı yaratır. Eğer mutfağınıza sığmıyorsanız sorun mutfak dolaplarınızda olabilir. Ya yeterli dolabınız yoktur, ya da kiler tarzı doğru tasarlanmış bir mutfak dolabınız yoktur. Bunun için mutfağınızda varsa bir bölüme kullanışlı ve diğer mutfak dolaplarınızla uyumlu bir kiler tipi mutfak dolabı yaptırın.

mutfaklar-icin-kiler-modeli