Vazoda Gül Bakımı

Vazoda güllerin ömrü nasıl uzatılır?

En özel anlarımızda bizi mutlu eden güllerin ölmemesi ve evimizde mis kokusu ile uzun süre kalması nasıl olur? Bu yazımızda vazoda gül bakımını ve vazoda bir gülü en uzun ne kadar yaşatabiliriz ve zahmetsizde o gülü tazeliğiyle koruyabilmenin yollarını anlatacağız.

Vazoda Gül Bakımı

Güller rengi ne olursa olsun bakımı aynıdır ve doğru şekilde bakılırsa bir kaç günde solup gidebilecek güller haftalarca vazoda tazeliğini koruyarak bizimle yaşamaya devam edebilir. Ama elbette gülü aldığınız yerde de satın aldığınız gülün kötü görünümlü hafif solmuş vaziyette olmamasına da özen gösterin.

Gelelim vazoda güllerin ömrü nasıl uzatılır konusuna.

Güller bol suda tutulmalı

Güller suyu çok seven çiçeklerdendir. Bu nedenle vazoya ne kadar çok su koyarsanız o kadar mutlu olur ve solmazlar. Köklerinin tamamen suyun içinde olduğundan emin olun.

Güllerin yapraklarını suya sokmayın

Güller satılırken beraberinde yaprakları da olur bazılarının. Eğer yapraklı bir gülünüz varsa yapraklarının suya girmemesine özen gösterin. Çünkü suya giren yapraklar çürür ve bu da gülün hızlı solmasına neden olur.

Vazoda güllerin ömrü nasıl uzatılır

Vazodaki çiçeklerin uzun ömürlü olması için

Aslında sadece güller değil vazodaki çiçeklerin uzun ömürlü olması için geçerlidir de bu konular.

Güllerin suyu ne sıklıkla değiştirilmeli

Güllerin suyu düzenli olarak her gün değiştirilmelidir.

Güllerin alt kısmı kesilmeli mi?

Eğer güllerinizin alt saplarından 2, 2.5 cm lik bir kesi yaparsanız bu gülünüzün ömrünü daha uzatabilir. Kestikten sonra saplar kurumadan hemen suya koymayı atlamayın.

vazodaki çiçeklerin uzun ömürlü olması için

Solan güller tekrar nasıl canlandırılabilir

Gülleriniz eğer solduysa ve henüz ölmediyse onları içi su dolu bir kabın içine koyun. Bir süre burada kalmasını sağlayın. Bu durum suyu çok seven güllerin burada suya doymasına ve kendine gelmesine neden olacaktır. Güller bu şekilde tamamen suyun içinde ihtiyaca göre ortalama 20 dakika hatta daha fazla tutulabilir. Suyun içerisindeyken aynı zamanda keskin bir makas yardımı ile 2 cm civarında saplardan da kesilirse çok daha iyi olacaktır.

Eğer dilerseniz besleyici ürünler kullanarak da güllerinizin ömrünü uzatabilir ve ilk günkü tazeliğini canlılığını korumasını sağlayabilirsiniz.

Yandex.Metrica