Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Posted on by

Salon şekilleri arasında dekore edilmesi en zor salonlardır dikdörtgen salonlar. Bu nedenle burada dikdörtgen salon dekorasyon örneklerini sizlerle tüm ayrıntısı ile paylaşmaya çalışacağız. Hem salonunuzu daha verimli bir şekilde değerlendirebilmeniz için hem de bu şekil bir salonu en iyi gösterebilecek bir şekilde dekore etmek konusunda uzmanların verdikleri önerileri paylaşacağız.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Gelelim salon dekorasyon örnekleri içinde dikdörtgen şekilli salonların en iyi şekilde dekore edilmesine. Burada en önemli detaylardan biri elbette eşyaların doğru konumlanmasıdır. Dikdörtgen salon daha çok ince uzun salon dekorasyonu olarak da tanımlanır. Bu tarz salonlarda daha çok tekli berjer tarzı koltuk modelleri kullanımı çok önerilir. Salonun cam kısmına ya da uzun ince olan bölümün uç kısmına bu koltuklar yerleştirilir ve geniş olan bölüme ise koltuk takımının tamamı yerleştirilir.

Dikdörtgen salon modellerinde aslında önerilen salonu iki parçaya bölmeniz. Salonun bir kısmında koltuk takımınız bir kısmında ise yemek takımız olsun. Bu durum salonun daha derli toplu ve kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Gelelim dikdörtgen salonlar için tercih etmeniz gereken koltuk modellerine. Tercihiniz ne olursa olsun bu tarz salonlarda yapılan en büyük yanlış koltuk takımlarının tren gibi sıralanması oluyor. Bu hem odayı daraltıyor hem de çok kötü bir görüntü yaratıyor. Bu nedenle mobilyalarınızı kesinlikle tren gibi sıralamayın. Eğer alanınız küçükse L şeklinde bir köşe alabilirsiniz. Yeterli alanınız varsa da berjerli bir koltuk takımı çok uygun olacaktır.

Salonunuz eğer dar bir dikdörtgen modelse. Kısa kenara berjer koyun ve uzun kenara da üçlü koltuk koyun. Eğer geniş bir salonunuz varsa L şeklinde bir koltuk odayı çok hoş bir havaya sokacaktır.

Salonun diğer bölümüne ise yemek masanızı yerleştirin. Yemek masanızı mümkünse dikdörgen şeklinde seçin. Dikörtgen bu şekil salonlara daha fazla yakışacaktır.

Bazı dikdörgen salonlar dardır. Bu darlık kötü ve basık bir hava yaratacağı için bunun önüne geçmeniz lazım. Bunun için de salonda aksesuar olarak duvara ayna takın. Ayna odayı daha derin ve daha ferah bir hale sokacaktır.

Bu tarz salonlar için önerilen sehpa modeli ise elips şeklinde sehpalardır. Bu tarz salonlara genelde iki adet halı kullanılır. Ancak alanınız darsa ya da salonda iki halı kullanmak istemiyorsanız yemek alanı ile oturma alanının tam ortasına bir adet halı atarak kullanabilirsiniz.