Doğal Temizlik Maddeleri Yapımı

Posted on by

Evde yapılabilecek doğal temizlik malzemeleri

Satılan temizlik malzemelerinin fazlasıyla kimyasal olduğu ve sağlığa zararlı olduğu artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle hemen hemen herkes doğal temizlik maddeleri yapımı araştırılıyor. Biz de bu konuyu uzmanlarına sorduk ve sağlık açısından zararı olmayan ama güven içinde temizlik sağlayan tarifler öğrendik.

Doğal Temizlik Maddeleri Yapımı

Bana bir şey olmaz demeyin. Evinizi sildiğiniz o kimyasal yüzünden tüm gün o kimyasalı soluyor, bastığınız parkeden cildinize geçmesine neden oluyorsunuz. Ya da mikroplar ölsün diye temizlediğiniz lavabonuza dokunduğunuzda kimyasallara dokunmuş oluyorsunuz. En basit öneriyi ise size çamaşır makineniz ve bulaşık makineniz için vereceğim. Eğer çamaşır makinenizin yumuşatıcı kısmına ve bulaşık makinenizin detarjan kısmına bir miktar sirke koyarsanız içinde kalan tüm kimyasalları temizlemiş olursunuz. Gelelim evde yapılabilecek doğal temizlik malzemelerine.

Evde yapılabilecek doğal temizlik malzemeleri

Kimyasalsız doğal temizlik

Lavabolar için doğal temizlik malzemesi tarifi

1/2 fincan kadar sirke

1/4 fincan kadar karbonat

güzel kokması için de 3 damla lavanta.

Kimyasalsız doğal temizlik

Mikrop öldürücü tuvalet temizlik malzemesi

1 fincan kadar beyaz sirke

1 fincan kadar boraks

5 damla kadar limon uçucu yağı

10 damla kadar lavanta uçucu yağı

Bebek çamaşırları için doğal deterjan tarifi

Bebek cildi en hassas cilttir ve bu nedenle onlar için tasarlanan özel detarjanlar olsa da aslında kendi deterjanımızı kendimiz yapmamız en sağlıklısıdır. İşte son derece doğal bir bebek detarjanı tarifi.

1/4 fincan kadar çamaşır sodası

2 yemek kaşığı kadar sıvı kastil sabun

1/2 fincan kadar boraks

1 fincan kadar karbonat

Eğer hoş kokmasını isterseniz lavanta uçucu yağı kullanabilirsiniz.

Kimyasallar maalesef hayatımızın hemen hemen her yerinde. Eğer böyle küçük önlemler alabilirsek hem yaşadığımız yerleri temiz tutabiliriz, hem de kimyasallardan uzak son derece sağlıklı ürünler kullanabiliriz. Kimyasalsız doğal temizlik bazı kesimler tarafından acaba yeterince temiz olabiliyor mu diye düşündürebilir. Ancak bu tariflerde insan vücudu için sakıncalı olan bakteriler öldürülürken aynı zamanda sağlıktan da olunmuyor. Yani gereksiz yere kimyasal solumuyor ve kimyasallarla temas etmiyorsunıuz. Hem çevre için, hem kendiniz için, hem de aileniz için son derece sağlıklı bir davranış oluyor.