Ev Dekorasyonunda Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Posted on by

Bir evin olmazsa olmazlarından biri hiç şüphesiz perdelerdir. Bu nedenle ev dekorasyonunda perde seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunu ciddiye almakta ve uzmanların yaptığı önerileri bilmekte fayda var. İşte eğer evinizi dekore etmeyi ya da perdelerinizi değiştirmeyi düşünüyorsanız uzmanların ev dekorasyonunda perde alırken dikkat edilmesi gereken ipuçları.

Ev Dekorasyonunda Perde Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Evinizde tercih edeceğiniz perde modeli emin olun evinizin tüm havasını bir anda değiştirecektir. Alakasız ve kötü bir perde modeli tercih ederseniz bu tüm evin havasını yerle bir edebilir. Ama doğru bir seçim o odayı bir anda muhteşem bir havaya sokacaktır. Bu nedenle perde seçerken nelere dikkat edilmeliyi çok iyi bilmenizde fayda var.

tül perde alırken nelere dikkat edilmeli

Perde seçerken ilk adımınız kullanacağınız odanın ne amaçla kullanılacağı. Salon mu, oturma odası mı, yatak odası mı? Daha sonra o odada yer alan diğer mobilyalarınızın tarzı çok önemli. Eğer odanın klasik bir tarzı varsa siz de o odaya klasik tarzda hatta sezonun trend modeli olan hafif parlak perdelerden tercih edebilirsiniz. Klasik tarzdaki perdelerinizi sağdan ve soldan tutturabilir ve beraberinde gene sezonun trendi olan perde aksesuarlarını da kullanabilirsiniz.

en güzel tül perde modelleri

Eğer çok güneş alan bir odaysa beraberinde şık bir güneşlik ya da stor kullanabilirsiniz. Eğer fon kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken husus ise kullanacağınız tül eğer düz bir desen sahipse fonu desenli seçin. Ancak değer desenli bir tül kullanacaksanız fonu sade ve düz seçin.

Modern döşenmiş bir eviniz varsa bu sezon çok moda olan Japon tarzı tül ve perde modellerini değerlendirebilirsiniz. Özellikle son günlerde modern ve spor tarzda döşenmiş evler için çok önerilen bir perde modeli bu tarz. Perdenizin rengini seçerken ise asla koltuklarınızla aynı renk tercih etmeyin. Bunun yerine koltuklarınıza yakın bir renk, ya da renkli bir koltuk takımınız varsa içinde yer alan bir rengi de kullanabilirsiniz, ya da koltuk takımınızda kullandığınız kırlentin renginde perde takımı tercih edin.

en trend perde modelleri

Eğer perdenizi çok ışık alan bir odaya düşünüyorsanız size önerimiz desenli bir tül ve düz bir fon perde kullanmanızdır. Eğer perdeyi çocuk odası için bakıyorsanız gene sezonun modası olan temalı modeller seçebilirsiniz. Denizci bir tema yaparak tekne desenli bir perde ya da kız çocukları için pespembe bir perde tercih edebilirsiniz.

perde seçerken nelere dikkat edilmeli

Genç odalarında ise daha çok dijital baskılı perde modelleri tercih ediliyor. Bu arada tül perde alırken nelere dikkat edilmeli konusunda diğer bir önemli detay da kullanımı ile ilgili. Son günlerde artık ütü istemeyen kumaşlardan ve temizlenmesi son derece kolay olan perdeler üretiliyor. Siz de perdenizi bu tarz kumaşlardan tercih etmeyi asla ihmal etmeyin.