Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Posted on by

Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli?

Genelde ev dekorasyonunda yapılan hatalar nedeni ile son derece güzel dekore edebileceğimiz bir odayı bir anda mahvedebiliriz. Genelde yeni bir evi, ya da mevcut bir odayı ya da bir ofisi dekore ederken büyük bir heyecanla işe başlarız. Ancak zaman geçtikçe ve yorgunluklar başladıkça iş bizi sıkmaya başlar ve boşvermişlik kendini gösterir. Bunun önüne geçebilmek adına size önerimiz dekore edeceğiniz odanın, evin ya da ofisin planını önceden belirlemeniz ve ona göre hareket etmeniz. Ancak bu konuda da yanlışlar yapmamanız adına size bazı tüyolar vereceğiz. Bu tüyolar düşmemeniz gereken yanlışlar. Bu yanlışlara dikkat ederseniz ve biraz da estetik ruhunuz varsa son derece güzel bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

Duvarlarınızı yumuşak ve sakin tonlarda boyayın

Aslına bakarsanız ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli sorusunun ilk cevabı duvarlardır. Çünkü duvarlar aslında bir evin en önemli yapı taşıdır ve bulunduğu ortamda en büyük alan duvarlarındır. Bu nedenle gereğinden fazla iddialı renkler sizi zora sokabilir ya da evin havasını farklı yerlere götürebilir. Hatta ağır ve çok iddialı renklere boyanan duvarların yapılan araştırmalarda ( bazı renklerin ) insanlar üzerinde de ağırlık ve stres yarattığı saptanmıştır. Bu nedenle eğer maceracı ya da iddialı bir ruhunuz varsa bunu sakın duvarlarınıza yansıtmayın diyerek yazımıza başlayalım.

ev dekorasyonunda duvar renk seçimi

Dekore edeceğiniz odanın duvar boyasını seçerken o odada kullanacağınız diğer eşyaların renk paletleri de büyük önem taşıyor. Yani bir renk uyumu olması her zaman çok iyi bir durumdur görsel anlamda. Bunun yanında uzmanlar genelde duvarlarda her zaman sakinlik önerirler. Yani yumuşak tonlar hem o alanı daha ferah ve geniş gösterir, hem her türlü eşya ve renk ile hemen uyum sağlar hem de kullanımı kolaydır. Bu nedenle işe duvarlarınızla başlayacaksanız tercihiniz yumuşak ve sakin renkler olmalıdır. Baskın, koyu ve iddialı renklerden özellikle duvarlarınız için uzak durmanızda fayda var.

Ev dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli

Ev dekorasyonunda halı seçimi

Evet ev dekorasyonunda halı seçimi de diğer önemli detaylardan biridir. Genelde en büyük yanlışlar da halı seçiminde yapılır. Halı alışverişine çıkılır ve bir model beğenilir ama o model kullanılacak olan odadaki diğer hiç bir eşya ile yakından uzaktan alakalı değildir. Yapılan en büyük yanlış halının tek başına bir süs eşyası gibi düşünülmesidir.

Halı seçimi yaparken dikkat etmeniz yegane kural seçeceğiniz halınızın odadaki diğer eşyalarınızla kesinlikle uyumlu olmasıdır. Duvarlarınızla, mobilyalarınızla tam bir bütünlük sağlamalıdır. Halı o oda ile hiç alakası olmayan bir eşya gibi durmamalıdır.

Ev dekorasyonunda halı seçimi

Ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi

Yazılarımızı okuduysanız her yazımızda aydınlatmanın önemini sürekli vurgularız. Ancak hala ev dekorasyonlarında yapılan en büyük hataların başında gelir yetersiz ve kötü aydınlatmalar. Bu da doğal olarak büyük bir özenle döşediğiniz o odanın son derece kötü ve özensiz görünmesine neden olur.

Genelde bir ya da iki tane avize alır ve aydınlatma konusunu çözdüğümüzü düşünürüz. Ancak durum kesinlikle bu kadar basit değildir. Aydınlatmanın sadece görsel anlamda değil aynı zamanda ruhsal anlamda da bizi olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır. Kötü ya da yetersiz aydınlatılan bir odanın insanlar üzerinde ruhsal açıdan olumsuz etkiler yarattığı saptanmıştır. Sağlık açısından da göz sağlığını olumsuz etkilediği biliniyor zaten. Size önerimiz aydınlatma konusunda yapı marketlerdeki uzmanlardan da yarım alabilirsiniz eğer hiç fikriniz yoksa.

Genelde salon ya da başka bir odada öncelikle bir adet avize kullanmanız ve ayaklı lambalar kullanmanız önerilir. Bu ayaklı lambaları ve hatta yeriniz varsa masa lambalarını ise yerleştirirken evinizin şekline ve büyüklüğüne göre bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi

Ev dekorasyonunda renk uyumu

Genelde ev dekorasyonlarında yapılan en büyük hata ise aynı tona yakın bir kaç rengin beraber kullanılmasıdır. Ancak bu uzmanlar tarafından son derece yanlış bulunur. Aynı rengin bir kaç farklı tonunu kullanmak yerine odada kontrast yakalamamız önerilir.

ev dekorasyonunda renk uyumu

Küçük ya da büyük mobilyalar

Evinizde tercih edeceğiniz mobilyaların boyutu en önemli detaydır. Aslında bildiğiniz bir detaydır bu ama gene de paylaşalım. Küçük bir odayı dekore edecekseniz tercihiniz kesinlikle büyük ve heybetli mobilyalar olmamalıdır. Sade, küçük ve koyu renklerden uzak olmalıdır. Aksi halde küçük olan odanız olduğundan daha küçük, basık, sıkıcı ve kötü görünür.

Ancak eğer geniş bir odayı dekore edecekseniz de eğer o odada küçük mobilyalar tercih ederseniz geniş, heybetli ve gösterişli olan o odanın tüm heybetini alır götürür iddiasız, güdük ve zevksiz döşenmiş sönük bir hale sokarsınız. Bu nedenle her odanın ebatına göre mobilya seçmelisiniz.

ev dekorasyonu örnekleri