Evin Güzel Kokması İçin

Posted on by

Evin güzel kokması için pratik bilgiler

Evlerimizin her zaman mis gibi kokmasını isteriz. Bu nedenle burada evin güzel kokması için yapılabilecek uygulamaları ve en etkin yöntemleri sizlerle paylaşacağız. Özellikle kış aylarında evler yeterince havalandırılamadığı için evde bir koku oluşur. Bu koku zamanla eşyalara siner ve evinizde kalıcı olur.

Evin Güzel Kokması İçin

İşte bunun önüne geçebilmek adına evinizin güzel kokmasını sağlayacak yöntemleri uygulamanız gerekir. Elbette bir evin güzel kokması için ilk detay o evin çok iyi havalandırılıyor olması. Ancak bazen de yeterince havalandırılsa da evde gene de rahatsız edici bir koku olabilir. Kötü bir koku olmasa da evimizin güzel kokması bize kendimizi daha iyi hissettirir. Evin hem daha temiz hem de daha bakımlı olduğunu gösterir bu durum. Özellikle evimize gelen konuklarımız bu durumu çok önemser. Bu nedenle evin güzel kokması için pratik bilgileri işleyelim.

Evin güzel kokması için vanilya

Genelde en çok önerilen evin güzel kokması için vanilya aromalarıdır. Ancak bunu kendiniz de sağlayabilirsiniz. Özellikle eğer misafiriniz gelecekse ve evinizin mis gibi kokmasını istiyorsanız size önereceğimiz tarifi kesinlikle uygulayın. Fırına giren kaselerden bir adet alın ve içine 2 yemek kaşığı vanilya koyun. Sonra bu kaseyi fırına yerleştirin ve ortalama 1 saat boyunca 150 derecede pişirin. Fırından çıkan mis gibi vanilya kokusu tüm evinizi saracak ve ortaya harika bir koku çıkacak.

En güzel kokan bitki hangisi

Taze çiçekler almak evin havasını bir anda değiştirir. Eğer taze çiçek seviyorsanız okaliptusu deneyin. Okaliptus hem görünümü çok güzeldir, hem de etrafa harika kokular yayar. Şık bir vazoya koyun ve salonunuzun ortasına yerleştirin. Eviniz mis gibi çiçek koksun.

Evin güzel kokması için pratik bilgiler

Beyaz sabunla ev kokusu

Beyaz sabunun kendine has çok güzel bir kokusu vardır. Hatta bu öyle bir kokudur ki, bize temizliği simgeler adeta. Bir kalıp beyaz sabunu alın ve rendeleyin.Küçük küçük keselere rendelediğiniz beyaz sabunları koyun ve evinizde istediğiniz noktalara yerleştirin. Hatta harika bir dolap kokusu da olur bu keselerle.

Kokulu mumlar

Kokulu mumları kullanmaktan asla çekinmeyin. Özellikle sigara içilen bir evde yaşıyorsanız sık sık bu mumları yakın. Evinizin her köşesinde bu mumlardan olsun. Banyonuzu da atlamayın. Ancak mumların hepsinin aynı kokuya sahip olmasına özen gösterin.

Evin güzel kokması için vanilya

Evin kahve kokmasını sağlamak için

Kahve kokusunu kim sevmez. O bildiğiniz önemli kahveci dükkanlarına girdiğinizde burnunuza vuran o mis gibi kahve kokusu sizi de sonsuz bir mutluluğun içine sokmaz mı? Kahve kokusunun mutlulukla kesinlikle lakası olduğunu düşünüyorum. Peki evinizin mis gibi kahve kokmasını nasıl sağlarsınız? İşte önerimiz. Bir kase alın ve içine taze çekilmiş mis gibi kahve çekirdeklerini koyun. Sonra kasenin tam ortasına bir mum yerleştirin. Mumu yaktığınızda eviniz mis gibi kahve kokacaktır.

Sabunlarla ev kokusu

Yukarıda anlattığım gibi beyaz sabunu rendelemekten ve keselere doldurmaktan üşenirseniz, kalıp kalıp kokulu sabunlar alın ve bunları ikiye bölerek ya da tam halleri ile keselere koyun ve evinizin her köşesine yerleştirin. Eviniz daha az önce mis gibi temizlik yapılmış gibi taze ve ferah kokacaktır hep. Keselere koymak istemezseniz büyük taslar vardır dekoratif. Onların içine yerleştirip masa ya da sehpa süsü olarak kullanabilirsiniz. Sabunları belli aralıklarla yenileri ile değiştirmeyi unutmayın.

Halılardaki kötü kokular için çözüm

Eğer halılarınızda kötü kokular varsa, ya da evinize halılardan da koku geldiğine inanıyorsanız, temizlik öncesi halılarınıza kabartma tozu serpin. Bir süre bekledikten sonra halınızı elektrikli süpürge ile süpürün. Bu durum halılarınızın da ferah ve hoş kokmasını sağlayacaktır.