Mutfaklar İçin Pratik Çözümler

Posted on by

Mutfak dolaplarında pratik çözümler

Bir mutfağı en doğru şekilde yerleştirmeyi bilirseniz, o mutfak o kadar daha kullanışlı ve şık olur. Bu nedenle mutfaklar için pratik çözümler konusunu ele almaya karar verdik. Özellikle mutfağında karmaşa istemeyenler ve şık mutfak tasarımım olsun ama tertipli olsun diyenler kesinlikle bu önerileri dikkate almalılar.

Mutfaklar İçin Pratik Çözümler

Konumuza önce mutfak dolaplarında pratik çözümlerle başlayalım.  Eğer mutfağınızın derli toplu olmasını istiyorsanız kesinlikle ilk tercihiniz düzenli mutfak dolapları olmalıdır. Yeterli mutfak dolabınız yoksa, işe önce alanınız varsa o alana mutfağınızla uyumlu mutfak dolapları yaptırmakla başlayabilirsiniz.

Mutfak dolaplarınızı yerleştirirken kesinlikle tıka basa doldurmayın ve her dolapta birbiri ile alakalı parçalar olmasına özen gösterin. Kocaman çekmeceli mutfak dolaplarınızdan varsa içlerine güzel saklama sepetlerinden koyarak yerleştirdiğiniz parçalrın dağılmasının önüne geçebilirsiniz.

Dolaplarınızın açıkta kalan kısımlarına raflar taktırın. Böylece çok yer kaplayan ama sık sık da kullanacağınız mutfak eşyalarınızı buraya asarsınız.

Yemek programlarında hep görürüz tavanda asılı tavalar ve tencereler. Aslında bu trend ülkemizde de bu aralar çok popüler. Siz de tavanınıza bu şekilde orta yükseklikte ama kesinlikle şık görünümlü bir tava tencere asma aparatı taktırabilirsiniz.

dar mutfaklara dolap modelleri

Küçük mutfak tezgahı için çözümler

Eğer küçük bir mutfak tezgahınız varsa özellikle yemek yaparken kesme tahtasını koyduğunuz anda tezgaha, size çalışmak için başka alan kalmaz. Bunu önlemek için son günlerde gene çok popüler olan lavabo üzeri kesme tahtalarından kullanın. Emin olun sizi ciddi anlamda yerden tasarruf etttirecektir.

Mutfağınızda bol bol çiçek olsun

Mutfak aslında dekoratif eşyaları çok sever ve çok da güzel kaldırır. Eğer duvarınızda yeriniz varsa renkli yapay çiçeklerden oluşan minik minik saksılardan alıp mutfağınızı son derece renkli ve güzel bir havaya sokabilirsiniz.

Mutfak dolaplarında pratik çözümler

Dar mutfaklara dolap modelleri

Mutfağınızda her alanı en iyi şekilde değerlendirin. Eğer büyük bir tezgahınız varsa ve altı da boşsa, hemen oraya güzel bir dolap ya da çekmece siparişi verin. Baktığınızda dar mutfaklara dolap modelleri arasında bu tarz dolaplar çok fazla kullanılıyor.

Bıçak ve benzeri büyük parçalar için mıknatıs kullanın

Kocaman bıçaklar çekmecelerde hem çok yer kaplar hem de hep bir tehlike yaratır. Bu nedenle özel mutfak mıknatıslarından alıp bıçaklarınızı bu mıknatısa yapıştırıp yerden tasarruf edebilir ve aynı zamanda şık da bir tarz yaratabilirsiniz.

Yeni bir mutfak dolabı yaptıracaksanız mutfağınızın her metrekaresini en iyi şekilde kullanacak ölçülerde dolaplar yaptırın. Köşeli, üçgen ve benzeri gibi her alanı değerlendiren dolap tasarımlarına bakın. Emin olun bu konuda inanılmaz bir yol alındı. Bu nedenle dümdüz bir dolap yaptırmayın.