Evleri Sıcaktan Korumanın Yolları

Posted on by

Evleri serin tutmanın yolları

Yaz geldi ve havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Peki evleri sıcaktan korumanın yollarını biliyor musunuz? Sıcaklar bastırınca evde kaçacak delik ve serinleyecek bir köşe ararız. Ancak çaresizliğin adeta resmidir sıcak havalardan kaçmak. Çünkü soğukla savaşmak çok daha kolayken, sıcakla savaşmak aslında çok daha zordur. Fakat uzmanlar bu konuda belli uyarılar yaptılar ve bunu bizlerle paylaştılar. İşte bu özel ve önemli uyarıları sizlerle burada paylaşacağız.

Evleri Sıcaktan Korumanın Yolları

Tavan pervaneleri kullanın

Evleri serin tutmanın yollarından biri aslında evde kullanılan havalandırma tarzı detaylardır. Uzmanlar ve mimarlar klimaya oranla tavan pervanelerini çok daha fazla öneriyorlar. Ayrıca eski tip gibi algılanılan bu tavan pervaneleri çok da trend. Hem sağlıklı hem de popüler. Pervaneli havalandırmaları ben de çok seviyorum. Çünkü eve bir yazlık ve bir tatil beldesi havası veriyor. Ayrıca artık tavan pervanelerinde yapılan tasarımlarda oldukça çeşitliliğe sahip. Hasır modeller ve pirinçten yapılan modeller favorilerim arasında geliyor. Bu pervaneler aynı zamanda aydınlatma olarak da kullanıldığı için fonksiyonel de aynı zamanda.

Tavan pervaneleri kullanın

Eve giren güneş ışığını kısıtlayın

Özellikle güneşin tepede olduğu saatlerde güneş alan odalarınız varsa bu odalarda güneşin girişini tamamen engelleyen özel storlardan kullanın. Ya da kalın perdeler kullanın. Eve giren güneş ışığı evin içindeki ısıyı arttıracaktır ve evinizi serinletmek bu durumda sizi zorlayabilir.

kalın perde modeli

Havalandırmanın önemi

Sağlık açısından zaten yaz, kış evi havalandırmak gerektiği uzmanların özellikle önerdikleri bir konu. Hem bu nedenle hem de sıcak yaz günlerinde evin ısısını düşürebilmek için havalandırmaya özen gösterin. Diğer bir öneri de bir kaç pencereyi açıp cereyan yaptırın. Bu da evin ısısının fazlaca azalmasını sağlayacaktır.

evlede havalandırmanın önemi

Binanızın ısı yalıtımı yapılmış olmalı

Genelde yeni binalar artık yapılırken soğuk ve sıcak havalara en dayanıklı seviyede olacak şekilde tasarlanıyor ve inşa ediliyor. Fakat hala bazı binalarda ya da eski binalarda ısı yalıtımı pek de olmuyor ve bu durum o binada yer alan evlerin yazın tüm sıcağı içeri geçirmesini, kışın da tüm soğuğu içeri geçirmesine neden oluyor. Son derece sağlıksız ve gereksiz olan bu durum maddi anlamda da özellikle kış aylarında ısı kaybı ile son derece zararlı olabiliyor. Bu yüzden binanızın ısı yalıtımının tam tapılmış olduğundan emin olun.

sıcakları önlemek için ısı yalıtımlı evler

Sıcakların çaresi klimalar

Genelde sıcaklarda ilk aklımıza gelen klimalar olur. Aslında serinlemenin en kesin çözümüdür klimalar. Fakat klima kullanmanın bazı kuralları vardır ve bunlara uymadığınızda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunlar içinde en önemlisi mevsim geçişlerinde klimanınızın temizliğini ve bakımını yaptırmalısınız. Aksi halde bu hem sağlığınızı olumsuz etkileyecek hem de fazla enerji tüketerek maddi anlamda gereksiz harcamaya neden olacaktır.Klimanızı doğru yere monte ettiğinizden emin olun. Direkt olarak yüzünüze üflemediğinden emin olun. Klimanızı kapattıktan sonra ise o odayı iyice havalandırmayı da unutmayın.

klima kullanımı detayları