Salon Dekorasyonu İçin Pratik Bilgiler

Posted on by

Salon dekorasyonu nasıl yapılır?

Bu yazımda salon dekorasyonu için pratik bilgiler vermeye çalışacağım. Ancak bunun yanında salonlar için en güzel, en trend ve olabilecek en hoş tasarımları da paylaşmaya çalışacağım. Salonunuzda küçük dokunuşlarla bir anda bambaşka bir hava yaratabilir ve salonunuzu yeniden dekore etmiş gibi oldukça yeni bir ortam yaratabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu İçin Pratik Bilgiler

Konuya girmeden önce salon dekorasyonu nasıl yapılır konusuna biraz değinmek istiyorum. Öncelikle salon dekorasyonuna başlamadan önce salonunuzun şekli, büyüklüğü ve elbette sizin tarzınız son derece önemli. Genelde belli kurallar vardır dekorasyon dünyasında. İşte tüm o kurallar salon dekorasyonunda da geçerli. Peki bu kurallar nedir?

Salon dekorasyonu nasıl yapılır

Eğer salonunuz küçükse ve tavanlarınız da alçaksa kesinlikle koyu renk mobilyalar ve koyu renk aksesuarlar kullanmayın. Küçük olan salonunuzun daha da dar ve kasvetli görünmesini sağlar bu dekorasyon.

Gene küçük salonlar için ortada gereksiz eşyalar asla olmamalı. Küçük salonlar dağınıklığı kesinlikle kaldırmaz bunu unutmayın. Bu nedenle özellikle küçük bir salonunuz varsa ortalıkta fazla eşyalarınızı tutmayın ve evinizi her zaman derli toplu tutmaya çalışın.

Küçük salonlar asla büyük ve hantal mobilyalar tercih etmemeli. Onun yerine daha kullanışlı, daha derli toplu ve minimal mobilyalar tercih edilmeli. Geniş yemek masaları yerine açılır kapanır küçük masalar ve orta sehpa olarak da küçük orta sehpalar tercih edilmeli.

Büyük salonlar ise nasılsa büyük bir salonum var diye odayı her bulduğu objeyi ve aksesuarı doldurmamalı. Büyük salonlar da fazla karmaşayı sevmez. Bu durum göz yorar. Küçük mobilyalar yerine geniş mobilyalar tercih edebilir büyük salon sahipleri. Burada da dikkat edilmesi gereken salon eğer çok boş kalırda soğuk bir görüntü oluşur. Bu nedenle çok abartmadan en doğru şekilde doldurmak gerekir.

salon dekorasyonu fikirleri

Salonunuzda fotoğraf duvarı oluşturun

Gelelim salon dekorasyonu fikirleri konusuna. Yukarıda bahsettiğim gibi salonunuzda küçük dokunuşlarla son derece güzel ortamlar yaratabilirsiniz. İşte bunlardan biri de fotoğraf duvarları. Hayatımız boyunca en çok vakit geçirdiğimiz yer evimizdir. Bu nedenle evimizin bizi her anlamda mutlu etmesi gerekir. Arkadaşlarımızı, akrabalarımızı da ağırladığımız evimizin dekorasyonu son derece önemli.

Ailemizle ya da arakadaşalarımızla geçirdiğimiz hoş anlarımızın fotoğraflarına bakmaktan hep keyif alırız. Peki bu fotoğraflar tüm gün gözümüzün önünde olsa nasıl olur? Bence harika olur. Bir tatil anınız olabilir, arkadaşlarınızla geçirdiğiniz harika anlar olabili, çocuğunuzun adım adım, ay ay büyüyüşü olabilir. Artık sizi ne mutlu ediyorsa. Kısacası her baktığınızda içinizi ısıtacak sizi alıp bambaşka diyarlara götürecek olan fotoğraflarınızı belirleyin ve onları şık çerçevelerle duvarınızın bir bölümüne asın. Salonunuzda bir duvarı fotoğraf duvarı yapın. Çok özel ve çok şık bir dekorasyon olacağından emin olabilirsiniz.

salonlarda fotoğraf duvarı

Mobilyalarınızda küçük dokunuşlar yapın

Bazen mobilyalarımız bizi bırakmak istemese de biz onlardan sıkılırız ve yenilemek isteriz. Ancak bu her zaman çok da kolay olmaz. Size mobilyalarınızı yenilemek yerine, üzerlerinde değişiklik yapmayı öneriyorum. Küçük örneklerle açıklamaya çalışacağım. Örneğin yemek masanızdan sıkıldınız, ya da üzeri çizik dolu ve sizi deli gibi rahatsız ediyor. Üzerini kaplama malzemeleri ile farklı bir tarzda kaplatabilirsiniz. Masa yeni alınmış gibi olacaktır. Ya da masanızın üzerini özel stickerlerle kaplatabilirsiniz. Bu da son derece ekonomik bir çözüm olacaktır.

Diğer bir örnek ve önerim ise mermerle ilgili. Bu sezon özellikle ev dekorasyonlarında mermerler çok moda. Eğer siz de bu modaya uymak isterseniz orta sehpanızın üst kısmını mermer kaplatabilirsiniz. Sonuç son derece şık olacaktır.

salon dekorasyon örnekleri

Koltuk takımınızdan sıkıldıysanız

Genelde koltuk takımları eskimeden sıkılırız onlardan. Ancak ya kumaşını değiştirmeniz ve yeni kaplatmanız önerilir ya da yeni bir takım almanız. Bunlar maliyetli ve zahmetli işler olduğu için bunun yerine size küçük dokunuşlar önereceğim. Eğer koltuk takımınız iş görür halde ise ona bir süre dokunmayın. Onun yerine küçük dokunuşlar yapın.

Örneğin renkli minderle alın ve koltuk takımınızı canlandırın. Farklı tasarım şallar ya da koltuk örtüleri kullanın. Burası sizin hayal gücünüze kalmış. Dilediğiniz gibi konuşturun.

salon dekorasyonu modelleri

Salonunuzda çiçekler kullanın

Çiçekler bulundukları ortamlara her zaman enerji ve güzellik katarlar. Bu nedenle özellikle salonlarınızda illaki renkli ya da yeşil çiçeklere yer ayırın. Eğer bakamam diyorsanız çok güzel tıpkı gerçek gibi yapay çiçekler var. Onlardan alın.

ev dekorasyonunda renkli çiçekler