Sertleşen Havluları Yumuşatmanın Yolları

Posted on by

Yıkamaktan sertleşen havlular

Genelde bir kaç kullanım sonrası havlular kazık gibi deriz ve sertleşen havluları yumuşatmanın yollarını ararız. Sadece havlular değil bornozlar zaman içerisinde bir kaç kullanım ve yıkama sonrası sertleşir ve bu çok sevimsiz bir durumdur.

Sertleşen Havluları Yumuşatmanın Yolları

Aslında bunun nedeni yıkamaktan sertleşen havlulardır. Yanlış yıkama teknikleri ve çok sık yıkamak havluları ve bornozları yıpratır ve kesinlikle çok ama çok sert bir doku kazandırır. Ama bazen de biz herşeyi doğru yapak da o havlu bir kaç yıkama sonunda gene sertleşir. Bunun nedeni ise o markanın biraz da sertleşmeye müsait bir havlu üretnmesinden kaynaklanır. Ancak siz gene de bir havlunun sertleşmemesi için ne gerekiyorsa onu yapın ve havlunuz  gene de sertleşirse o markadan uzak durun.

Havlu yıkamanın püf noktaları

Havluların sertleşmemesi için ne yapmalı – Havlu yıkamanın püf noktaları

Öncelikle yıkama talimatını muhakkak okuyun, yüksek ısıda ya da yanlış programda havlularınızı yıkamayın. Havlu yıkamanın püf noktaları arasında ısı derecesi ve program seçimi çok önemlidir.

Havluların sertleşmesinde en büyük etkenlerden biri de şebeke sularıdır. Çünkü şebeke suları çok kireçlidir. Bu nedenle makinenizde kireç önleyici aparat ya da detarjan kullanın.

Havlu ve bornozlarınızı diğer çamaşırlarla beraber yıkamayın. Başka çamaşırlarla karışık yıkanan havlular ve bornozlar daha kolay sertleşir.

Yıkamaktan sertleşen havlular

Yumuşatıcı kullanmayı atlamayın, ancak yeni satın aldığınız havlu ya da bornozunuzu ilk bir kaç yıkamanızda yumuşatıcı kullanmayın. Bu suyu emmesini engelleyecektir. Bir kaç kullanım ve yıkama sonrası yumuşatıcı kullanın.

Beyaz sirke kullanabilirsiniz. Bu havlularınızın daha hijyenik ve daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Peki sertleşen havlular nasıl yumuşatılır. Bunun için çözüm ise havlunuz eğer ciddi anlamda deformasyona uğramadıysa bu çözüm işe yarayacaktır. Havlularınızı ya da bornozlarını yüksek ısıda bol buharla ütüleyin.