Giysilerin Ömrünü Uzatmak için Ne yapmalı?

Posted on Ara 25 2019 - 1:30pm by Dekozin

Kıyafetlerin ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler

Hepimiz aldığımız kıyafetlerin uzun ömürlü olmasını ve yıpranmamasını isteriz. Peki giysilerin ömrünü uzatmak için ne yapmalı biliyor musunuz?

Giysilerin Ömrünü Uzatmak için Ne yapmalı

Yeni alınan kıyafet yıkanmalı mı?

Genelde en çok sorulan sorudur yeni alınan kıyafet yıkanmalı mı sorusu. Bir mağazadan aldığınız kıyafet oraya gelene kadar bir sürü elden geçiyor ve bir çok işlem görüyor. Sonrasında ise mağazada belki yere düşüyor ve en sıkıntılısı ise bir çok kişi tarafından deneniyor. Bu nedenle yeni aldığınız kıyafeti kesinlikle giymeden ince yıkamalısınız. Bu yıkama işlemini ise kıyafetin yıkama talimatına göre yapmalısınız.

Bir evde herkesin ayrı kirli sepeti olmalı

Eğer çocuğunuz varsa özellikle çocuğunuzun kirli sepetini ayrı tutmalısınız. Çünkü sizde olan bir hastalık onun kıyafetine ve oradan da yeterli ısıda yıkayamazsanız çocuğa geçebilir. Bu durum özellikle iç çamaşırları için geçerlidir. İç çamaşırlarınızı yüksek ısıda yıkayıp sonrasında ütülemeniz en doğrusu olacaktır.

Kıyafetlerin ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler

Kıyafetleri ters çevirerek makineye atmak

Hangi kıyafetiniz olursa olsun hepsini ters çevirin ve o şekilde makineye atın. Hem yıpranmasını ve tüylenmesini önleyecektir hem de ısıdan etkilenmesini önleyecektir. Aynı zamanda fermuarlı bir kıyafet atıyorsanız fermuarını kapatmayı asla unutmayın. Çünkü hem diğer kıyafetlere takılıp onlara zarar verebilir, hem de makinenizin camına sert bir şekilde vurabilir. Hem makineniz, hem diğer kıyafeleriniz, hem de kıyafetin kendisi için fermuarlı kıyafetlerin fermuarını çekin, düğmeli kıyafetlerinde düğmelerini ilikleyin.

Kotlar ( jean pantolonlar ) nasıl yıkanmalı?

En çok giydiğimiz jean pantolonlar ise yıkanırken ayrı bir önem isterler. Öncelikle kıyafetlerin ömrünü uzatmak için yapılması gerekenlerin başında yıkama talimatlarına sonuna kadar uymak gelir. Eğer kot pantolonlarınızı yıkamak istediğinizde pantolonunuzu ters çevirin ve soğuk suda yıkayın çok kirli değilse. Bu durum kotunuzun rengini koruyacaktır.

yeni alınan kıyafet yıkanmalı mı

Kazaklar nasıl yıkanmalı

Kazak gibi yün ağırlıklı kıyafetleri ise soğuk suda ve hassas programda yıkayın. Bunun yanında da doğru deterjan kullanın. Genelde yün kazakların elde yıkanması çok daha doğrudur. Ancak son dönem makineler artık hassas programlarında da çamaşıra zarar vermeden özenli yıkadığı için makinenizde yıkayabilirsiniz. Ama elbette doğru program varsa makinenizde.

Spor ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanır mı?

Spor ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanabilir ve çok da temiz olur. Ancak burada en büyük sıkıntı ayakkabı bir miktar sıkılaşır, bu da ayakkabının biraz numara olarak küçülmesine neden olabilir. Bu nedenle ayakkabılarınızı makineye atmaktanda elde temizlemek çok daha doğru olur.