Stresi Azaltan Ev Dekorasyonu Önerileri

Posted on by

Evde stresi azaltan dekorasyon önerileri

Son günlerde özellikle stres herkesin hayatında maalesef. Genelde insanların en rahatladıkları ortam evleri. Bu nedenle stresi azaltan ev dekorasyonu önerileri aslında altın değerinde. Çünkü uzmanlarından edindiğimiz bu bilgiler özellikle yurt dışında çok fazla uygulanıyormuş ve insanlar bunun fazlaca faydasını görüyorlarmış.

stresi azaltan ev dekorasyonu önerileri

Temiz ev strese iyi gelir mi?

Aslında evde stresi azaltan dekorasyon önerileri arasında ilk sırada evin temiz olması gerektiği geliyor. Dağınık ve kirli ev bazı insanları hiç rahatsız etmeyebilir. Ancak farkında değillerdir, dağınık ve kirli evler aslında alttan alttan insanların psikolojisini olumsuz etkiler. Bu nedenle evinizde öncelikle kapsamlı bir temizlikle işe başlayabilirsiniz. Hatta bu temizliği sadece görünen yerlerde değil aynı zamanda dolap içlerini yerleştirerek de yapabilirsiniz. Temiz, düzenli ve güzel kokan bir evde stres seviyesi minumuma iner.

Temiz ev strese iyi gelir mi

Duvarlara resimler asmak strese iyi gelir mi?

Genelde strese iyi gelen dekorasyon örnekleri arasında rahatlatıcı resimler ve tablolar çok fazla kullanılır. Sizi rahatlatan bir manzara resmi olabilir, deniz resmi olabilir, sanatsal bir resim olabilir, ya da kendinize ait bir tatilde çekildiğiniz ve güzel anılarınızın olduğu bir fotoğraf karesi olabilir. Önemli olan sizin stres seviyenizi azaltacak bir resim olması. Duvarlarınızı zevkinize göre en güzel şekilde dekore edin.

Duvarlara resimler asmak strese iyi gelir mi

Gözünüzü rahatsız eden mobilyalardan kurtulun

Bazen sandalyemizin bir bacağı kırılır ve onu bir türlü tamir ettirmeye vakit bulamayız. Ancak biliyor musunuz bu durum evde başlı başına bir stres nedenidir. Bu nedenle eğer evinizde hasarlı mobilyalar varsa hemen tamir ettirmenin yoluna bakın. Ya da evinizde yer alan mobilyanızdan hiç memnun değilseniz ve bu mobilya baktıkça içinizi kapatıyorsa ozaman çözüm o mobilyayı değiştirmekte. Fakat buna maddi gücünüz o an el vermiyorsa, bu durumda mobilyanız üzerinde kendiniz değişiklikler yapabilirsiniz. Eğer bu bir koltuksa üzerine sevdiğiniz ve gözünüze hoş görünen bir şal ya da örtü atabilir, değişik renklerde ve gözünüze gene güzel görünen minderler alabilirsiniz.

strese iyi gelen dekorasyon örnekleri Evde stresi azaltan dekorasyon önerileri

Evinizde aksesuara ayrı bir önem verin

Yapılan araştırmalarda özellikle evlerde kullanılan aksesuarların stresle baş etmede çok etkin olduğunu göstermiştir. Eğer kokuları seviyorsanız, evinizde sizi rahatlatmaya yönelik hoş kokulu mumlar ya da tütsüler kesinlikle kullanın. Loj ışıklı bir abajurunuz olsun ve beraberinde kokulu yanan bir mumunuz olasun. Akşam işinizden evinize yorgun argın döndüğünüzde sizi rahatlatacak bir ortam yaratın evinizde.

ev dekorasyonunda skesuarlar