Yemek Masası Düzeni Nasıl Yapılır?

Posted on by

Akşam yemeğinde veya sabah kahvaltısında, güzelce hazırlanan bir sofra içinizi ferahlatır. “Su bardağı nereye koyulur?” veya “Bardak ve kadeh seçimi nasıl olmalı?” gibi resmi kuralları bilmeseniz veya tastamam bir yemek takımı setiniz olmasa dahi, sahip olduğunuz çatal, kaşık, yemek tabakaları ve bardaklarla harika bir yemek masası oluşturmaktan korkmayın. Sonuçta bir masanın yerleştirilme şekli; lezzetli bir yemek ve tadımı hoş bir şarap
kadar yemeğin ambiyansına katkıda bulunur.

Madame Coco su bardağı

Yemek masası düzenleme konusunda usta kişiler; insanların masalarını ayarlarken endişe duyduklarını, bu nedenle istediklerinden daha azını yaptıklarını, dile getiriyor. Aslında konu eğlenmeye gelince masayı ayarlamak; her çatalın nereye gittiğini anlamak ve en iyisini göstermekle ilgili değil, misafirlerinizin neyden hoşlandığını bilmekle alakalı. İster geleneksel bir masa etrafında gerçekleşen akşam yemeği düzenleyin isterseniz herhangi bir toplantı için hazırlık yapın. Her şeyin mükemmel olmasını istiyorsanız öncelikle hangi marka ürünleri satın alacağınızı belirleyin. Bu konuda Madame Coco su bardağı takımı, yemek tabakları veya çatal/bıçak/kaşık setlerini değerlendirebilirsiniz. Daha sonra size yardımcı olacak bazı basit yönergelere göz atarak şahane bir yemek masası yaratın!

Madame Coco meşrubat bardağı

Su Bardağı Takımı ve Kadehler Nasıl Yerleştirilir?

Masa kurarken, “Doğru mu yaptım?” sorusundan kaçınmak önemlidir. Dünyaca ünlü bir şef olan Meier, “Sadece konuklarınızın yemeğin tadını çıkarması için ihtiyaç duyacağı parçaları masaya koyun.” demiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere önemli olan çok veya daha şatafatlı olması değil, gerekli ve kullanışlı olmasıdır.

Yine de kurallara uygun bir masa ayarlamak isterseniz birkaç adıma göz atalım. Masa planı ve yerleşimi, akşam yemeği sırasında kullanılacak bardaklara göre ayarlanmalıdır. Su bardağı, ana yemek bıçağının hemen üzerinde, tabağın sağına aittir. Şarap kadehleri, su bardaklarının kullanılacakları sıraya göre dizilmelidir. Şef Meier su bardağı takımı ya da bardak ve kadeh dizilimi için kendi dillerine özgü bir kopya da vermiştir. Baş parmaklarınızı işaret parmaklarınızın üstüne koyduğunuzda; sol el küçük bi b’yi (bread – ekmek), sağ el de küçük bir d’yi (drink – içecek) simgeliyor. Minik İngilizce kelime bilgisi ile siz de bu tüyolardan faydalanabilirsiniz.

Madame Coco su bardağı takımları için sayfayı ziyaret edin:

https://www.madamecoco.com/su-ve-mesrubat-bardaklari/

Madame Coco dekoratif bardak

Masa Düzeni ve Renk Uyumu Önemli

Günümüzde yemek programları gittikçe yaygınlaşmakta ve hemen her gün farklı masa düzenleri görmekteyiz. Sadece bu düzenlere bakarak dahi hangi mutfak malzemeleri gerekli veya gerekli değil anlaşılıyor. Masayı süslemek için kullanılan gereksiz süslemeler, boncuklar işlemeler yemek keyfini azaltıyor. Eğer gerçekten özel bir misafiriniz varsa ya da hoş bir sofra düzeni istiyorsanız masaya küçük bir çiçek buketi koyabilirsiniz tabii. Diğer düzenlemelerde ise Madame Coco su bardağı takımı, tabak çeşitleri, kaşık takımı parçalarına göz atabilirsiniz. Meşrubat ya da şarap tadımları için de her renge uyum sağlayacak düz cam bardakları, hafif işleme detayı olan şarap kadehleri veya dudak bölgesi yaldızlı parçaları tercih edebilirsiniz.

Madame Coco bardak ve kadeh modellerine linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.madamecoco.com/bardak-kadeh/