Çocuk Odaları İçin Önemli İpuçları

Posted on by

Çocuk odaları için dört dekorasyon fikri

Çocuk odası dekorasyonu aslında hem çok eğlencelidir hem de oldukça zordur. Çünkü beğendirmeniz gereken küçük bir sahibi vardır. Bu nedenle size çocuk odaları için önemli ipuçları vermeye çalışacağım. Öncelikle çocuğunuzun odasını dekore edecekseniz onun zevklerini ve ilgi alanlarını çok iyi bilmeniz ve kesinlikle onun yaşına uygun bir dekorasyon seçmeniz gerekiyor. Bunun için bir ön araştırma şart.

Çocuk Odaları İçin Önemli İpuçları

Aslında çocuk odaları için dört dekorasyon fikri vermeye çalışacağım burada. Böylece kafanız karışmadan ve onu mutlu edebilecek şekilde kendi yaratıcılığınızı da kullanarak son derece şık çocuk odaları tasarlayabilirsiniz. Gelelim çocuk odaları için önemli ipuçlarına.

Çocuk odası dekorasyonu çocuğunuza güven ve huzur vermeli

Hazırlayacağınız çocuk odası dekorasyonunda genel hava kesinlikle çocuğunuzun rahatlamasına neden olacak şekilde olmalı. Bunu odada kullanacağınız aydınlatmalarla ve odanın genel renk bütünlüğü ile sağlayabilirsiniz. Genelde çocuk odaları dekorasyon fikirleri içinde bu durumun öneminden bir kaç yazımda bahsetmiştim. Odanın duvarları dinlendirici renkte olmalı ve çocuk bu odada uyuyacağı için uykusunu kaçıracak renkler yerine rahat uykuya dalabileceği renkler seçilmeli. Aydınlatmalar ise ayarlanabilir olursa, çocuk ders yaparken ya da oyun oynarken yoğun ışık kullanır, ama uyku saati yaklaştığında ışık hafif kısılarak loş bir ortam yaratılır ve çocuğun uykusunun gelmesi sağlanabilir.

çocuk odaları dekorasyon fikirleri

Çocuk odası dekorasyonu kesinlikle eğlenceli olmalı

Bazı anne babalar çocuk odası dekorasyonu yaparken hep aynı hataya düşerler. Kullanışlı olsun, cool olsun gibi durumlara kapılırlar ve sonuçta ortaya çocuk odasından tamamen uzak, adeta bir yetişkin odası gibi bir oda çıkar. Zamanının belkide bir çoğunu burada geçirecek olan çocuk için bu inanılmaz büyük bir haksızlıktır. Onun mutlu olması ve odasını çok sevmesi için eğlenceli çocuk odası mobilyaları, çocuk odası süslemeleri kullanın.

Çocuk odaları için dört dekorasyon fikri

Her çocuğun bir odası olmalı

Uzmanlar çocukların karakter gelişimlerinde kendilerine ait bir alanlarının yani odalarının olmasının son derece önemli olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle evinizde kesinlikle çocuğunuz için bir oda ayırın. Çocuk odası ile beraber kişilik sahibi de olur ve özgüveni artar. Kendi alanında bir çok faaliyette bulunabilir. Bu nedenle çocuğunuza odasında yaşına göre her türlü faaliyetlerini rahatlıkla yapabilmesi adına ortam yaratın.

en güzel çocuk odası dekorasyon fikirleri

Ders çağındaki çocuklar için dekorasyon ayrı bir önem taşır

Eğer çocuğunuz okula gidiyorsa ona odasında ders çalışmasını teşvik edici ortamlar yaratın. Mesela çok fonksiyonel bir çalışma masası alabilirsiniz. Ders malzemelerini koyabileceği şık bir dolap. Aynı zamanda gizli öğrenme alanları da yaratın. Örneğin duvarına bir dünya haritası asabilirsiniz. Baktıkça beynı kaydedecektir. Buna benzer gizli bak ve öğren alanları yaratabilirsiniz.

en tarz çocuk odası dekorasyon örnekleri