Ev Dekorasyonunda Uygun Halıyı Nasıl Seçebilirim?

Posted on by

Halı dekorasyon modelleri

Son günlerde özellikle ev dekorasyonunda uygun halıyı nasıl seçebilirim sorusu çok fazla geliyor. Bunun nedeni ise aslında çok basit gibi görünen halı seçiminin hiç de basit olmadığı ve tam aksine fazlasıyla detay gerektirdiği bir eşya olması. Bu nedenle uzmanların halı almak isteyenlere çok güzel önerileri var ve biz bu önerileri burada paylaşmaya karar verdik.

Ev Dekorasyonunda Uygun Halıyı Nasıl Seçebilirim

Baktığımızda halı dekorasyon modellerine hep aynı tip halılar görürüz. Aslında her evin bir tarzı vardır ve bu tarzı bozmamak o evin çok daha şık ve güzel görünmesini sağlar.

Halı seçimi yaparken

Öncelikle halı seçimi yaparken halının kalitesine çok dikkat edin. Çünkü ucuz diye aldığınız bir halı size hayatı zindan edebilir. Etrafa sürekli toz kütleleri dağıtabilir, temizlenmesi son derece zor olabilir, bir kaç kullanım sonunda halı bakterileri üretebilir. Özellikle çocukları olanlar bu detaya kesinlikle dikkat etmeliler.

Çünkü son günlerde özellikle mikrop barındırmayan, toz tutmayan ve temizlemesi son derece kolay halılar tasarlandı. Bu tip halılardan alırsanız çok daha rahat edersiniz. Sakallı ve yünlü halılar ise temizlenmesi en zor halılardır. Bu yüzden bu tip halıları pek tercih etmemenizde fayda var.

en trend halı modelleri

Modern evler için halı seçimi

Eğer modern bir dekorasyona sahipseniz alacağınız halı modeli de modern tarzda olursa çok daha bütün halde olur dekorasyonunuz. Modern mobilyalarınızla beraber ahşap eşyalarınız da varsa, kesinlikle canlı renklerden oluşan bir halı çok uygun bir seçim olacaktır. Modern dekorasyonum var ama eskitme bir halı istiyorum diyorsanız. Bu kesinlikle mümkün. Çünkü son günlerde modern ve klasik dekorasyonun beraber kullanıldığı tasarımlar çok moda. Gene aynı şekilde canlı renklere sahip eskitme bir halı modern tasarlanmış olan evinize ayrı bir hava katacaktır.

Halı dekorasyon modelleri

En trend halı modelleri

Son günlerin en trend halı modelleri arasında kare desenler çok popüler. Bunun yanında tüm dünyada çok trend olan iskandinav stili de gene aynı şekilde ülkemizde oldukça moda şu sıralar. Vintage tarzdaki halıların günümüz modasına uygun hale getirilerek kullanılması da çok popüler. Halılarda en popüler renkler ise kırmızı, turkuaz ve bordo.

eskitme halı modelleri

Halı alırken ne yapmalı

Dükkanda halıyı beğeniyorsunuz ve satın alıyorsunuz. Ancak halı evinize geldiğinde bir sönük, kötü ya da abartı durabiliyor. Yani dükkanda o kocaman alanda tüm dikkatleri üzerine topladığı hali ile evinizde aynı ışıltıyı sergileyemiyebiliyor. Bu nedenle bunu yaşamak istemiyorsanız eğer mümkünse halıyı almadan önce evinizde bir deneyin.