Huzurlu Yatak Odası Dekorasyonu

Posted on by

Huzurlu yatak odaları

Yatak odamız evimizde kendimize ait en özel alanımızdır bu nedenle huzurlu yatak odası dekorasyonu son derece önemlidir. Hem kendinizi rahat hissetmeniz, hem de huzur dolmanız için aslında dekorasyonun önemi büyüktür. Yapılan araştırmalarda dekorasyonda kullanılan eşyalardan tutun da özellikle renklere kadar her şeyin insanın huzurunu ve rahatını etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle renktir, ya da eşyadır diye geçmeyin. Evinizde kullandığınız her eşya ve en önemlisi her renk iç huzurunuz için son derece büyük önem taşır.

Huzurlu Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odalarında özellikle renkler son derece önemli. Bunu bir çok uzman bir kaç kez vurguluyor. Derin bir uyku çekmek için ve uykuya hemen dalabilmek için renklerin önemi oldukça büyük. Elbette huzurlu yatak odaları için de renkler başrol diyebiliriz.

Her rengin aslında mesajı farklıdır. Yani beklentiyle alakalıdır. Eğer sizin çok yoğun bir iş hayatınız varsa yatak odanızda dinlendirici ve sizi arındırıcı bir ortam istersiniz. İşte yapılan araştırmalarda en çok mavinin tonlarının insanı rahatlattığı ve dinlendirdiği saptanmış.

en huzurlu yatak odaları Huzurlu yatak odaları

Sağlık problemleriniz varsa da huzur verici bir renk olduğu ispatlanmış olan yeşili kullanabilirsiniz. Yeşilin insan bünyesinde daha çok şifayı anımsattığı saptanmış. Bu nedenle genelde yeşil belli rahatsızlığı olan insanlarda daha fazla işe yaramış.

Mor rengin ise ciddi anlamda sakinleştirici bir etkisi varmış. Özellikle gün içinde farklı problemlerle başa çıkmak zorunda kalanlar ve odaklanma sorunu yaşayanlar için mor adeta bir kurtarıcı görevi görüyormuş. Seans gibi rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi varmış morun.

huzurlu yatak odası tasarımları yatak odası düzeni nasıl olmalı

Renkler arasında en pozitif olduğu savunulan renk ise sarıymış. Yapılan araştırmalarda renkler arasında en çok mutluluk veren renk sarı olmuş.

Eğer eşinizle problemleriniz varsa da tercih edeceğiniz renk kırmızı olabilir. Kırmızı eşler arasındaki bağı daha da güçlendiriyormuş.

Elbette baştan aşağı bu renkleri kullanmanıza gerek yok. Bu renklerde küçük aksesuarlar ya da bu renklerde eşyalar da aynı etkiyi yaratacaktır.

yatak odası düzeni

Yatak odası düzeni

Elbette huzurlu bir ortam için düzen de son derece önemlidir. Bu nedenle yatak odası düzeni konusunda da bilginiz olması gerekir.

Ne kadar ihtiyacınız olursa olsun asla gereksiz ve fazla eşyaya yatak odanızda yer vermeyin. Mümkün olduğunca az eşya yatak odasına sahip olanların çok daha rahat uykuya geçtikleri ve daha huzurlu oldukları saptanmış.

Son günlerde özellikle bol ihtişamlı mobilyalar çok tasarlanır oldu. Ama maalesef yatak odası gösterişi sevmez. Tam tersine sadelik ve az eşyayı sever. Bol gösterişli mobilyalar yatak odanızda sadece göz yorar ve burada sağlamaya çalıştığınız uykunuzu da olumsuz etkiler.

Bu nedenle eğer her şekilde gösterişli mobilya seviyorsanız bunu aksesuarda gerçekleştirin. Gösterişli ve iddialı aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Loş ışık her zaman çok güzel bir hava verir ve ciddi huzur sağlar. Bu nedenle yatak odanızda size loş ışık sağlayan aydınlatmalardan edinin. Aynı zamanda loş ışık partnerinizle de bağlarınızı kuvvetlendirecek, romantik bir ortam yaratacaktır.