Küçük Salon Dekorasyonu

Posted on by

Küçük salon nasıl döşenir?

Eğer küçük bir salonunuz varsa o salonu en verimli şekilde dekore etmek adına kesinlikle yazımızı okumalısınız. Çünkü küçük salon dekorasyonu hakkında uzmanlarından edindiğimiz en özel ve önemli bilgileri burada sizlerle paylaşmaya çalışacağız ve emin olun bu kuralları uyguladığınızda küçücük olan salonunuz bir anda kocaman bir salona dönüşecektir. Küçük hileler ve bazı ufak dokunuşlarla küçük salonlardan dev salonlar yaratmak hiç de zor değil.

Küçük Salon Dekorasyonu

Küçük salon için özellikle bol ışık kullanalım

Gelelim küçük salon nasıl döşenir konusuna. Işık ev dekorasyonunda her anlamda çok önemlidir. Özellikle küçük bir odayı dekore edecekseniz aydınlatmaya özellikle önem vermeniz lazım. Küçük evler için büyük mobilyaların kesinlikle önerilmediğini artık bilmeyen yoktur.

Bir mobilya mağazasına gideriz ancak beğendiğimiz mobilyaların büyük olduğunu fark eder ve üzülürüz. Ne kadar beğenirseniz beğenin kesinlikle küçük bir salonunuz varsa büyük mobilyalardan uzak durun. Çünkü o beğendiğiniz mobilya zaten evinizde o dar alanda kendini göstermeyecektir ve sonuç hüsran olacakatır. Bu nedenle özellikle küçük evler için mobilyalardan yana tercih yapın.

Duvarlarınızı pastel renk tercih etmeyi unutmayın. Pastel tonları bulundukları ortama daha geniş ve daha ferah bir hava katar. Odada kullanacağınız bol ışıklandırma pastel tonlarındaki duvar rengi ile birleşince ortaya emin oldun çok daha ferah ve iç açıcı bir hava çıkacaktır. Bunun yanında ışığı en verimli kullanmak için perdelerinizi açık renk tercih edin. Odada orta sehpa kullanacaksanız çok geniş modelleri tercih etmeyin. Dah minik daha derli toplu modeller çok daha hoş duru küçük salonlarda. Hatta küçük salonlar için cam sehpalar önerilir en çok. Çünkü cam her zaman bulundukları ortamı geniş gösterir.

küçük evler için mobilyalar

Ancak siz cam sevmiyorsanız elbette başka tarz sehpaları da değerlendirebilirsiniz. Tek kriteriniz sehpanın gereğinden fazla büyük olmamasına özen göstermeniz. Ayrıca kullanışlı olması adına gizli bölmeleri ve çekmeceleri olan sehpa modellerini de tercih edebilirsiniz. Bu tarz sehpalar da depolama anlamında size ciddi bir avantaj sağlayabilir.

Küçük salonlar için L koltuklar

Aslında genelde küçük salonlara önerilen koltuk modeli L koltuk modelleridir. Ancak L koltuk da yanlış ölçülerde alındığında sonuç bir hüsran olabilir. Bu nedenle eğer bir L koltuk almayı düşünüyorsanız salonunuzun ölçülerine uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

L koltuk sevmiyorsanız da derli toplu büyük ve hantal olmayan koltuk modellerini tercih edin. Özellikle arkası olmayan olabildiğince az yer tutan modellerle ilgilenin. Koltuklarınızı dizerken kenarlardaki boşluklara sehpalar koyabilir ve ortamı daha şık bir hale sokabilirsiniz.

küçük salon nasıl döşenir

Konsol yerine Tv ünitesi tercih edin

Küçük salonlarda yapılan en büyük yanlış ise kocaman bir konsolu alıp salonunun ortasına koymaktır. Hiç gerek olmayan küçük salonlar için yapılabilkecek en yanlış dekorasyon hatasıdır bu durum. Bu nedenle özellikle bir çok markanın koleksiyonunda da yer alan hem tv ünitesi hem de konsol olarak kullanılan modelleri tercih etmelisiniz.

küçük salonlar için modern ve şık koltuklar

Duvarlarınızı değerlendirin

Genelde küçük ev dekorasyonu fikirlerinde duvarlar çok iyi değerlendirilmeli denir. Nasıl değerlendirebilirsiniz? Cevabı ise duvarınıza küçük raflar taktırabilir ve o rafların üzerini istediğiniz şekilde şık aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Şık dekorastif süsler alıp duvarınıza asabilirsiniz. Renkli duvar çiçekleri kullanabilirsiniz. Son günlerde özellikle duvar aksesuarları kullanımı çok yaygın. Zevkinize göre kesinlikle özel bir parça bulacağınıza eminim.