Retro Dekorasyon Fikirleri

Posted on by

Retro dekorasyon ürünleri

Son günlerde özellikle retro dekorasyon fikirleri çok popüler oldu. Peki nedir bu retro dekorasyon? Geçmişte popüler olan dekorasyonun günümüze göre tasarlanarak kullanılması aslında. Bu yazımızda da birbirinden güzel retro dekorasyon örnekleri sunacağız size. Bu modeller evini retro tarza dönüştürmek isteyenler için ciddi anlamda ilham verici olacaktır.

Retro Dekorasyon Fikirleri

Öncelikle eviniz için retro dekorasyon ürünleri alacaksanız bilmeniz lazım, retro tarzda olan dekorastif eşyalar genelde gösterişten uzak ve son derece sade olur. Yani anlayacağınız bir mağazada size son derece gösterişli bir parça gösterilirse o parçanın retro olup olmadığından emin olun deriz. Çünkü özellikle son günlerde retro parça diye sıradan parçalar satılmaya da başlandı aman dikkat edin diyelim.

retro dekorasyon nedir ve nasıl olur

Retro tarzı mobilya ne demek

Genelde en çok sorulan sorulardan biri retro tarzı mobilya ne demek oluyor. Retro tarzı mobilyalar dediğimiz gibi eskiden günümüze daha farklı bir hal almış olarak gelen ya da günümüze bir şekilde uyarlanmış mobilyalardır. Elbette mobilyalar günümüze uyarlanırken ana teması ve tarzı bozulmadan getirilir.

Retro tarzdaki mobilyalar genelde daha çok koyu renk olarak tercih edilir. Hatta eğer reto tarzda bir ev dekore edecekseniz sıcak ve soğuk renkleri kolaylıkla beraber kombinleyebilirsiniz. Çünkü retro akımında özellikle sıcak ve soğuk renkleri aynı anda kullanmak ve bu renkleri beraber kombinlemek çok trend. Hatta retro tarzında en çok tercih edilen renkler nelerdir diye soruyorsanız turuncu, indigo mavisi, sarı ve hardal rengi.

retro ev dekorasyonları retro ev eşyaları

Bunun yanında koltuklarda şallar ya da retro tarzda koltuk örtüleri de gene retro dekorasyonda çok sık kullanılır. Eğer alinizde bir büyük varsa ve evinde eski mobilyaları varsa, eski bir sehpa da harika bir tamamlayıcı olabilir. Ancak eski mobilya konusunda abartıya kaçmamak da çok önemli bir detay bu konuda. Çünkü fazla eskiyi evinzie taşırsanız eviniz retro yerine demode, ya da yaşlı bir görünüme sahip olabilir. Bu nedenle eski parçalrdan bir ya da iki parça kullanıp geri kalanını dediğimiz gibi günümüze göre modernize edilmiş olan retro parçalardan seçmek çok daha doğru olacaktır.

retro dekorasyon nedir

Retroda genelde duvarlarda canlı ve ferah renkler kullanılır. Bunun nedeni retronun ağır havası olmasını engellemek ve evin enerjisini yükseltmektir.

Halılar da aynı zamanda renkli ya da desenli olabilir. Genelde retroda çiçekli desenler ile geometrik desenler çok popülerdir. Çiçek desenli minderler kullanabilirsiniz odanızda. Tüm odayı retro tarzda döşemek oldukça zor olacağı için, odayı tamamen retro döşemek yerine belli yerlerde retro belli yerlerde modern dekorasyona gidebilirsiniz.

Retro dekorasyon ürünleri Retro tarzı mobilya ne demek

Perdeleriniz retro ama eşyalarınız modern olabilir. O ayrıntıyı ve uyumu iyi yakalamaya çalışın. Evinizde retro tarzı yakalamak ama ciddi bir dekorasyon değişimi yaratmak istemiyorsanız da evinizde bir kaç yerde retro aksesuarlar kullanabilirsiniz. Çevirmeli telefonlar, çiçekli retro tarzı minderler, büyük avizeler, retro tarzı sehpalar gibi.